Śląkfa

Śląkfa jest nagrodą przyznawaną przez Śląski Klub Fantastyki już od 1984 roku. Laureaci wybierani są w trzech kategoriach: Twórca, Wydawca, Fan. Wyboru dokonuje jury, w skład którego wchodzą członkowie zarządu Klubu oraz inne zaproszone osoby. Statuetkę zaprojektował Marian Knobloch.

Laureaci Śląkfy:
Ponieważ Śląkfa w danym roku przyznawana jest za osiągnięcia w roku ubiegłym, należy się kilka słów wyjaśnienia na temat przyjętego systemu datowania. Podany rok dotyczy zawsze roku, za który została przyznana np: data 1999 oznacza nagrodę za rok 1999, wręczoną faktycznie w roku 2000

Laureaci

Rok Twórca Roku Fan Roku Wydawca/Promotor Roku
2018 Piotr Cieśliński Maciej Pitala Piotr Milewski i Mikołaj Wicher
2017 Jan Jurkowski i Marek Hucz (Grupa Filmowa Darwin) Jacek Falejczyk (Zew Zajdla) Michał Szolc (Storytel)
2016 Jakub Różalski Elin Kamińska (Smokopolitan) Dariusz Waszkiewicz (Galakta)
2015 Darek Kocurek Andrzej Zimniak Dastin Wawrzyniak (Agencja 5 Żywiołów)
2014 Aleksander Tukaj i Mikołaj Wicher Wojciech Rzadek Ignacy Trzewiczek
2013 Andrzej Sapkowski Piotr Derkacz (Druga Era) Paweł Dembowski, Michał Michalski i Tomasz Stachewicz (BookRage)
2012 Ireneusz Konior Daniel „Krejt” Zalewski (serwis Ulice Ankh-Morpork) Marcin Beme (Audioteka)
2011 Jakub Małecki Konrad Wągrowski (Esensja) Adam Badowski (CD Projekt)
2010 Wit Szostak Adam Santorski (501 Legion) Rafał Kosik i Katarzyna Sienkiewicz-Kosik (Powergraph)
2009 Jacek Dukaj i Jakub Jabłoński Paweł „Ausir” Dembowski Michał Stachyra i Maciej Zasowski (Kuźnia Gier)
2008 Bartosz Minkiewicz i Tomasz Minkiewicz Waldemar Gruszczyński i Mamert Janion (organizatorzy Polconu 2008 w Zielonej Górze) Wojciech Orliński (Agora SA)
2007 Jacek Dukaj Witold Siekierzyński, Wawrzyniec Bakalarski, Andrzej Lechowicz, Paweł Potakowski (organizatorzy Polconu 2007 w Warszawie) Marcin Iwiński i Michał Kiciński (CD Projekt)
2006 Maja Lidia Kossakowska Jarosław Florczak (impreza Tolk Folk) Andrzej Miszkurka (Mag)
2005 Jarosław Grzędowicz Joanna Słupek (strona zajdel.fandom.art.pl) Stanisław Rosiek (słowo/obraz terytoria)
2004 Wit Szostak Artur Długosz i Konrad R. Wągrowski (Esensja) Anita Kasperek (Wydawnictwo Literackie)
2003 Wit Szostak Szymon Sokół (Kraków) Anna Brzezińska i Edyta Szulc (Agencja Wydawnicza Runa)
2002 Tomasz Bagiński Ryszard Derdziński i Tomasz Gubała (Parmadili) Tomasz Kołodziejczak (Egmont)
2001 Feliks W. Kres Sylwia „Kiro” Żabińska (Kraków) Andrzej Miszkurka (Mag)
2000 Jacek Dukaj Marcin Grygiel (Elbląg) Marcin Iwiński (CD Projekt)
1999 Marek S. Huberath Witold Siekierzyński (Warszawa) Mirosław Kowalski (superNOWA)
1998 Rafał A. Ziemkiewicz Stanisław Strelnik (Kraków) Zbigniew Foniok (Amber)
1997 Ewa Białołęcka Zbigniew „Zigzag” Żygadło (Wrocław) Andrzej Miszkurka (Mag)
1996 Marek S. Huberath Kazimierz Kielarski (Zielona Góra) Dorota Malinowska (Prószyński i S-ka)
1995   Tomasz Kołodziejczak (Warszawa) Mirosław Kowalski (NOWA)
1994 Eugeniusz Dębski   Jacek Rodek (Mag)
1993 Feliks W. Kres   Tadeusz Zysk (Rebis)
1992 Andrzej Sapkowski Anna Papierkowska (Gdańsk) Jacek Foromański (Phantom Press Int.)
1991     Tomasz Kołodziejczak i Dariusz Zientalak jr. (Voyager)
1990 Rafał A. Ziemkiewicz Wojtek Sedeńko (Olsztyn) Zbigniew Foniok (Amber)
1989 Andrzej Sapkowski Wacław i Grzegorz Kozubski (Białystok) Lech Jęczmyk (Fantastyka)
1988 Edmund Wnuk-Lipiński   Wiktor Bukato (Alfa)
1987 Stanisław Lem Krzysztof „Papier” Papierkowski (Gdańsk) Mirosław Kowalski (Iskry)
1986   Janusz Rumak (Katowice) Wiktor Bukato (Alfa)
1985 Marek Baraniecki Robert J. Szmidt (Wrocław) Wiktor Bukato (Alfa)
1984 Janusz A. Zajdel Rafał Surmacz (Poznań) Jerzy Łuczak (TV Katowice)
1983 Juliusz Machulski   Jacek Rodek (Fantastyka)

Złota Śląkfa

  • 2013 – Bogusław Gwozdecki (Gdański Klub Fantastyki)
  • 2006 – Bogusław Gwozdecki i Krzysztof „Papier” Papierkowski (Gdański Klub Fantastyki)
  • 1989 – Piotr Kasprowski
  • 1986 – Marek S. Nowowiejski

Wyróżnienie specjalne

  • 1998 – Krystyna Kwiatkowska